Start Częste pytania

Częste pytania

Kto może wstąpić do Zgromadzenia?

Do Zgromadzenia może zostać przyjęta dziewczyna, która odkrywa w swoim sercu głos powołania i wyraża pragnienie życia ewangelicznego na wzór Jezusa Chrystusa, za przykładem św. Franciszka z Asyżu. Osoba taka musi się cieszyć zdrowiem fizycznym i psychicznym, oraz mieć odpowiedni wiek warunkujący możliwość podejmowania samodzielnych decyzji, ale też osoba, która nie przekroczyła 35 roku życia. Ponadto powinna odznaczać się pewną dojrzałością ludzką, spełniać również wymogi intelektualne, aby być zdolną do zrozumienia rzeczywistości powołania. Osoba taka powinna również całym sercem przylgnąć do wiary katolickiej przekazanej przez Kościół.

Czym mogę zajmować się jako Franciszkanka od Cierpiących?

Najczęściej chorymi, jako pielęgniarka lub opiekunka. Siostry pracują w szpitalach, w domach opieki, ale też jako katechetki, kucharki, zakrystianki.

Ile trzeba płacić za pobyt w klasztorze w pierwszych latach formacji?

Z chwilą wstąpienia do Zgromadzenia (od rozpoczęcia postulatu) nie ma żadnych opłat za pobyt w klasztorze.

Czy mogę w czasie formacji posiadać swoje pieniądze?

Nie. Wszelkie posiadane pieniądze (nawet drobne) należy przekazać przełożonym - wychowawcom. Należy się z nimi rozliczać również z wszelkich otrzymanych pieniędzy od rodziny, czy innych ludzi.

Kiedy rozpoczyna się postulat?

Co roku postulat rozpoczyna się najpóźniej w lutym - wtedy istnieje możliwość rozpoczęcia  nowicjatu pod koniec lipca. Dlatego ewentualne formalności związane z przyjęciem do Zgromadzenia należy załatwiać odpowiednio wcześniej. Przyjęcia wogóle trwają przez cały rok.

Czy rodzice mogą odwiedzać siostry na pierwszych etapach formacji?

Jest taka możliwość, choć nie za często, wszystko należy ustalać z przełożonymi.

Czy jest możliwość wyjazdu do domu rodzinnego w czasie formacji?

Oczywiście. W czasie rocznego postulatu jest możliwość jednorazowego wyjechania na tzw. urlop do domu na około 10 dni. W czasie nowicjatu przez całe dwa lata nie wyjeżdża się do domu. Natomiast w czasie po nowicjacie, co roku można jechać na dwutygodniowy urlop w domu rodzinnym oraz na drugą część urlopu do jakiegoś domu zakonnego.

Czy siostra może posiadać telefon komórkowy?

Może, jeżeli jest taka potrzeba. Jednak w pierwszych latach formacji nie posiada się telefonu i kandydatka przychodząca do Zgromadzenia powinna taki telefon pozostawić w domu.

Czy siostry używają skrótów przy nazwisku podpisując się?

Siostry mogą przy nazwisku używać skrót łacińskiej nazwy zgromadzenia: CSFA - Congregatio Sororum Franciscalium ab Aflictis, czyli Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących. Jednak w praktyce siostry rzadko podpisują się ze skrótem, raczej przy okazji jakichś publikacji.

Czy po okresie formacji siostra sama wybiera sobie klasztor i rodzaj posługi?

Nie. Zgodnie ze ślubowanym posłuszeństwem każda siostra jest zależna od przełożonych. Wyboru dokonuje Przełożona Generalna, która razem z Zarządem, po konsultacji z daną siostrą przeznacza ją do danego miejsca i posługi.

Czy Franciszkanki od Cierpiących z Polski pracują za granicą?

Tak. Siostry pracują w Rzymie, na Białorusi i w Czadzie- Afryka.

 

0964.jpg

KONTAKT

Dom generalny

ul. Wilcza 7

00-538 Warszawa

tel. 22 621 50 29

e-mail: franciszkanki.powolania@gmail.com

Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 
mod_vvisit_counterDzisiaj128
mod_vvisit_counterWczoraj184
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2383
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu2439
mod_vvisit_counterW tym miesiącu7968
mod_vvisit_counterWszystkich327535