Start Czytelnia

O powołaniu w Biblii

O powołaniu w Biblii

„Pójdź za mną!”, czyli po grecku akolūthei moi. Słowa, którymi Jezus przywoływał do siebie różnych ludzi, aby szli za Nim i stali się Jego uczniami, przeżywając najbardziej pasjonującą przygodę swojego życia. Te słowa usłyszeli nie tylko Apostołowie. W czasach Starego Testamentu Jahwe, Bóg Izraela, wzywał podobnymi słowami wybrane przezeń osoby, aby szły i w Jego imieniu prowadziły i formowały naród (podobnie jak Mojżesz), czy też napominały go, kiedy schodził na złe drogi (jak prorocy Izajasz czy Jeremiasz).

Więcej…

 

Nawrócić się to nauczyć się kochać

1. Czy potrzebujemy nawrócenia?
Każdy człowiek pragnie być szczęśliwym i czuć się bezpiecznie. Chce być radosnym i mieć spokojne sumienie. Mimo to nikt z nas nie jest w pełni szczęśliwy. Nikt z nas nie jest całkowicie usatysfakcjonowany swoją sytuacją życiową ani własnym postępowaniem. Przeciwnie, wielu ludzi przeżywa bolesne niepokoje i wyrzuty sumienia. Wiele osób doświadcza dramatycznych konfliktów z drugim człowiekiem, z samym sobą a nawet z Bogiem. Człowiek jest jedyną istotą na tej ziemi, która potrafi wyrządzić krzywdę nie tylko innym ale także samemu sobie. Potrafi doprowadzić samego siebie do uzależnień, do zaburzeń psychicznych, do stanów samobójczych. Potrafi postępować wbrew sumieniu. Potrafi czynić zło, którego nie chce, zamiast dobra, za którym tęskni. Potrafi samego siebie wprowadzić w błąd, oszukać, unieszczęśliwić. Żyjemy w świecie, który porównać można do podłogi, przechylonej w kierunku zła. Albo do sytuacji pasażerów na tonącym Titanicu, którego burta na tyle się już przechyliła, że łatwo jest z niej spaść i utonąć w lodowatej wodzie a trudno utrzymać się na pokładzie i uratować własne życie i własną przyszłość.

Więcej…

 

Orędzie papieża na 51. Światowy Dzień Modlitw o Powołania

Uczyńmy z naszych serc "żyzną glebę" do słuchania i przyjęcia Słowa Bożego oraz do życia nim i przynoszenia dzięki temu owoców - napisał Franciszek w orędziu na tegoroczny, 51. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który zgodnie z wieloletnią praktyką, jest on obchodzony w Niedzielę Dobrego Pasterza, czyli w IV Niedzielę Wielkanocną, która w tym roku wypada 11 maja. Tegoroczny Dzień jest obchodzony pod hasłem "Powołania - świadectwa prawdy". Orędzie nosi datę 15 stycznia br.

Więcej…

 

Orędzie Papieskie na Światowy Dzień Modlitw o Powołania

Powołania znakiem nadziei opartej na wierze

Orędzie na 50. Światowy Dzień Modlitw o Powołania,
obchodzony w IV Niedzielę Wielkanocną, 21 kwietnia 2013 r.

Drodzy Bracia i Siostry!

W 50. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który będzie obchodzony 21 kwietnia 2013 r., w IV Niedzielę Wielkanocną, pragnę zachęcić was do refleksji na temat: «Powołania znakiem nadziei opartej na wierze». Temat ten dobrze wpisuje się w kontekst Roku Wiary i w 50. rocznicę rozpoczęcia Ekumenicznego Soboru Watykańskiego II. Sługa Boży Paweł VI ustanowił w czasie Soboru ten Dzień wspólnej modlitwy do Boga Ojca, ażeby nadal posyłał robotników do swego Kościoła (por. Mt 9, 38). «Sprawa wystarczającej liczby kapłanów — podkreślił wówczas papież — dotyczy z bliska wszystkich wierzących: nie tylko dlatego, że zależy od niej religijna przyszłość społeczeństwa chrześcijańskiego, lecz także dlatego, że sprawa ta jest wyraźnym znakiem żywotności wiary i miłości poszczególnych wspólnot parafialnych i diecezjalnych, jak również świadectwem zdrowia moralnego rodzin chrześcijańskich. Tam, gdzie rozkwitają liczne powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, tam żyje się wielkodusznie Ewangelią» (Paweł VI, Przesłanie radiowe, 11 kwietnia 1964 r.).

Więcej…

 

Tydzień Modlitw o Powołania

Słowo Księdza Biskupa Marka Solarczyka

Delegata KEP ds. Powołań

na Tydzień Modlitw o Powołania do kapłaństwa

i życia konsekrowanego, 21-27 kwietnia 2013 r.

Szanując dziedzictwo Kościoła w Polsce i we wspólnocie Kościoła powszechnego stajemy po raz 50, wobec wielkiego dzieła umysłu, do­świadczenia wspólnoty, a nade wszystko odnowienia mocy Ducha Świę­tego w tajemnicy powołania, do jakiego wzywa Bóg, Ojciec dróg miłości.

Przezywając Rok Wiary, podążamy za wskazaniami papieża Benedykta XVI i podejmujemy z uwagą refleksję nad słowami Listu apostolskiego Porta fidei: „Ze względu na wiarę na przestrzeni wieków mężczyźni i kobiety każdego wieku, których imię jest zapisane w Księdze Życia, wyznali piękno pójścia za Panem Jezusem, tam gdzie byli wzywani, żeby dać świadectwo swojego bycia chrześcijanami: w rodzinie, w życiu zawodowym, publicznym, w wypełnianiu charyzmatów i posług, do których byli powoływani" (Benedykt XVI, List apostolski Porta fidei, 13). Pragniemy w tym szczególnym czasie tygodnia modlitw o powołania złożyć dziękczynienie za niepojęty dar Bożej łaskawości, jaki jest wpisany w każde ludzkie powołanie. To w nim wyraża się ogrom Bożej miłości, jaka leży u podstaw ludzkich wyborów, szacunku dla odwiecznego Bożego dobra i obietnicy zwycięskiej mocy Ducha Świętego. Wyrażamy uznanie dla wszystkich wiernych świadków, którzy wsparci przez innych, sprawili, że Boży głos odnalazł drogę do ich serca i zajaśniał odwagą przy­jętego powołania kapłańskiego i do życia konsekrowanego.

Więcej…

 
Więcej artykułów…

KONTAKT

Dom generalny

ul. Wilcza 7

00-538 Warszawa

tel. 22 621 50 29

e-mail: franciszkanki.powolania@gmail.com

Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 
mod_vvisit_counterDzisiaj126
mod_vvisit_counterWczoraj184
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2381
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu2439
mod_vvisit_counterW tym miesiącu7966
mod_vvisit_counterWszystkich327533