MISJA W AFRYCE- CZAD BAIKORO

Od maja 2013 roku jesteśmy na placówce w Czadzie (Afryka Środkowa) w miejscowości Baikoro.

Siostry Franciszkanki od Cierpiących od 2013 roku zamieszkały w Baikoro w Czadzie. Nowa misja, nowe wezwania. Baikoro leży w południowej części Czadu w diecezji Gore. Na granicy z Kamerunem i RCA. Drzwi na naszej misji są otwarte od rana do wieczora. W naszej wiosce ludzie utrzymują się z rolnictwa. W kwietniu zaczynają szykować pole do zasiewu, przez porę deszczową pieką żeby potem mieć dobre zbiory. Ale codzienność wygląda inaczej. Ludzie śpią na polu żeby pilnować swoich zbiorów przed złodziejami, albo przed stadem bydła które przechodząc środkiem pola niszczy ich zbiory. W tym roku są słabe zbiory.

Ludzie przychodzą na misje pytając nas jak żyć, kiedy zebrał tylko 4 worki zboża A rodzina liczy 10 dzieci w tym dwoje dorosłych? Na naszej misji jest najwięcej dzieci głodnych , brudnych , że zmianami skórnymi. Najczęściej są to sieroty , ale i dzieci porzucone przez swoich rodziców. Sieroty najczęściej mieszkają u swoich dziadków ,wujków i są traktowane jako siła robocza, jak niewolnik. Nie jest wysyłany do szkoły , przeznaczony jest tylko do pasienia bydła. Na naszej misji staramy się zapewnić tym dzieciom naukę francuskiego , staramy się również nakarmić w miarę naszych możliwości. Ostatnio mamy coraz więcej noworodków , których mamy zmarły przy porodzie więc musimy również zapewnić im mleko. Ale tego czego najbardziej brakuje dzieciom to miłości. Więc je mocno przytulamy i staramy się je mocno kochać. Bo każdy z nas kiedy jest kochany jest szczęśliwy.

WSPOMÓŻ NASZE SIOSTRY – PRZEKAŻ 1,5 % PODATKU DZIĘKUJEMY!

Witam serdecznie wszystkich z Fundacji Dzieci Afryki oraz jej darczyńców – pisze s. Barbara Kruszewska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, misjonarka w Czadzie. Miniony rok szkolny 2022/2023 był dla nas bardzo trudnym okresem.

W ubiegłoroczne wakacje prawie 300 chłopców z naszej miejscowości wzięło udział w tradycyjnych, plemiennych inicjacjach (wyjście chłopaków do buszu, by powrócić z niego jako mężczyźni). Dlatego pierwsze zapisy do szkoły, rozpoczynające rok szkolny, były dla nas bardzo niepokojące, przeciągając się w czasie. Poza niewystarczającą liczbą uczniów, problemy mieliśmy także z zatrudnieniem nowych nauczycieli. W końcu udało się wszystko dopiąć i rozpoczęliśmy naukę ze 138 uczniami.

Właściwie przez cały rok, na skomplikowaną sytuację naszej szkoły, miały wpływ czynniki zewnętrzne takie jak problemy z opłatami za szkołę, które wynikały ze złych zbiorów plonów rolnych rodziców naszych uczniów oraz z nieustannych konfliktów z pasterzami, wypasającymi bydło w całej okolicy.

Dzięki wsparciu Fundacji Dzieci Afryki dostaliśmy jednorazowe wsparcie na pensje dla nauczycieli. Mogliśmy również zakupić tak bardzo potrzebne podręczniki. Uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce otrzymali stypendia motywacyjne przyznane przez fundację. Dziękujemy 🙂 to na pewno zdopinguje pozostałych uczniów do większego wysiłku intelektualnego. Czym możemy się jeszcze pochwalić? Szkoła wzięła udział w projekcie miejscowym „Jeden uczeń, jedno drzewo”. W ten sposób zasadziliśmy około dwa tysiące drzewek. Uczniowie o nie dbają, podlewają i chronią.

Z całego serca dziękuję serdecznie wszystkim darczyńcom naszej misji w Mbaikoro, zwłaszcza tym wspierających miejscowe dzieci oraz uczniów gimnazjum Dzieci Afryki pw. Matki Bożej Pokoju.

9 lipca 2023

POMOC DLA CZADU

Jeżeli chcesz możesz wesprzeć działalność naszych Sióstr w Czadzie. Podajemy nr konta.

Nasz numer konta na wpłaty na misje: PKO BP 40 1020 1097 0000 7402 0171 7818
Z siostrami można skontaktować się e-mailem misjawczadzie@gmail.com