MATKO BOŻA ŁASKAWA ZJEDNOCZ SERCA POLAKÓW! pod takim hasłem odbywa się w czasie pandemii peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strazniczki Polski po naszej Ojczyźnie. Jest to pierwsza w historii peregrynacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.

Pierwszym krokiem w upowszechnianiu kultu Matki Bożej Łaskawej i przypomnienie wiernym o pomocy jakiej od 370 lat udziela w czasie pandemii i „wszelkiego” utrapienia”, nie tylko Warszawie, ale całej Rzeczpospolitej była Statua Matki Bożej Łaskawej ufundowana w 2020 roku przez JE Biskupa Romualda Kamińskiego w Radzyminie. Jest ona wotum dziękczynnym Diecezji Warszawsko Praskiej z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą. Do 17 października 2021 r. replika Cudownego Obrazu nawiedziła 74 parafie w Archidiecezji Warszawskiej, Diecezji Warszawsko-Praskiej, Archidiecezji Bielsko-Żywieckiej, Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Diecezji Siedleckiej, Diecezji Łomżyńskiej i Diecezji Ełckiej.

Matka Boża Łaskawa w kopii obrazu gościła, także w naszej kaplicy przy ul. Wilczej 7 w Warszawie, dokąd przybyła z kościoła św. Aleksandra 15 października 2021 r. i przebywała do 17-go. 

Celem peregrynacji było i jest otoczenie Ojczyzny łaskami płynącymi z cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej oraz przybliżenie historii sprzed 100 lat, kiedy to Strażniczka Polski – Matka Boża Łaskawa uratowała Ojczyznę i całą Europę przed nawałą bolszewicką! W wielu parafiach i w naszej kaplicy były zanoszone dziękczynienia za opiekę Matki Bożej nad naszym narodem i błagania nie tylko o ustanie pandemii, ale o ochronę przed moralnym złem, obronę życia, wiary czy rodziny. 

Peregrynacji towarzyszą prelekcje Ewy Storożyńskiej – pisarki, współautorki nagrodzonej przez historyków polskich monografii „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”, która opowiada m.in. o wstawiennictwie Matki Przenajświętszej w 1920 roku oraz o wygaśnięciu pandemii cholery w Warszawie, Wilnie i Krakowie w latach 1652, 1653, 1708, 1710 i 1770.

W czasie epidemii, która wybuchła w roku 1652 obraz „Matki Boskiej Łaskawej Wybawicielki od Zarazy i Wszelkiego Utrapienia!” noszono uroczyście w procesjach ulicami Warszawy prosząc Matkę Bożą Łaskawą, by powstrzymała zarazę i zagrodziła jej dostęp do stolicy. W dowód wdzięczności Maryi za wysłuchane prośby, Rada Miasta wydała oficjalny dokument pt. „Ślubowanie Warszawy” – Votum Varsaviae” na mocy którego ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy i Strażniczką Polski. „Morowe” powietrze atakowało jeszcze Warszawę w latach 1656, 1662, 1675, 1677, 1679, 1705, 1770, 1849 i 1852. W chwilach trwogi mnożyły się nabożeństwa u stóp Wszechmocnej Orędowniczki i Opiekunki Miasta Warszawy, Tarczy broniącej przed zarazą.

MODLITWA DO MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ, PATRONKI WARSZAWY

Błogosławiona Matko Boża Łaskawa, skieruj na nas swoje miłosierne spojrzenie. Od trzech przeszło wieków Warszawa Cię wzywa jako swoją Patronkę i Orędowniczkę przed tronem Boga.

Ty zawsze spieszyłaś na pomoc naszej Stolicy w jej ciężkich chwilach dziejowych kiedy padały jej mury strawione siłą bombardowań i ogniem. Gdy krew męczeńska niby rzeka płynęła jej ulicami, o Matko, byłaś z Warszawą i strzegłaś jej ducha, by pozostał nie zatruty.

O strzeż nas teraz i oddal od miasta naszego wszelkich nieprzyjaciół. Niech grzech nie plami dusz mieszkańców Stolicy. Niech nędza moralna i podłość nie pełzają po jej ulicach i placach. Niech Warszawa pozostanie na zawsze miastem nieujarzmionym. Niech w sercach jej mieszkańców potężnieje wiara, zmartwychwstaje nadzieja i rozpłomienia się miłość mocniejsza niż śmierć.

Spraw, by w odbudowanych domach Stolicy żyli ludzie o sercu nowym, współczującym, gościnnym i otwartym dla wszystkich. Uproś u Boga, by Stolica nasza i Polska cała szły drogą swych przeznaczeń, wypisanych na kartach historii.

Wspomożycielko wiernych, przybądź nam z pomocą.

Pocieszycielko strapionych, uspokój nasze serca.

Uzdrowienie chorych, ulecz cierpiących na duszy i ciele.

Patronko Warszawy, módl się za nami u Boga.

Wstawiaj się za nami do Syna Twego, byśmy po życiu ziemskim, mogli na zawsze zjednoczyć się z Ojcem, który jest w Niebie i wraz Tobą śpiewać Mu „Magnificat” Chwały Wiecznej. Amen.

Kopia obrazu z Faenzy

Obraz Matki Bożej Łaskawej jest kopią obrazu z Faenzy we Włoszech. Został namalowany warszawskiego przez artystę z dworu królewskiego w Warszawie. W 1651 roku został uroczyście wprowadzony do świątyni na ołtarz kościoła pijarów przy ul. Długiej w Warszawie i poświęcony przez nuncjusza papieskiego arcybiskupa Jana de Torres. Było to pierwsze na terenach polskich papieskie poświęcenie obrazu z Matką Bożą w koronie. W 1652 roku po modlitwach przebłagalnych przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej i ustaniu epidemii ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy oraz obwołaną Maryję Strażniczką Polski. Wówczas nastąpiło też udekorowanie obrazu koroną królewską ufundowaną przez rajców stolicy wspólnie z ludem Warszawy (była to pierwsza koronacja obrazu Matki Bożej w Polsce)

https://laskawa.pl/historia