Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego

2021-11-24T10:27:27+01:0029 listopada 2021|

W rodzinie franciszkańskiej Wszystkich Świętych świętujemy dwa razy w roku? Mamy również dwa razy dzień zaduszny. Raz wszystkich świętych Kościoła Katolickiego 1 listopada, a drugi raz właśnie  29 listopada świętych Zakonu Serafickiego. Podobnie jest z dniem zadusznym. Raz obchodzimy z całym Kościołem wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (2 listopada), a dzień później (3 listopada) wspomnienie swoich wiernych zmarłych całej naszej franciszkańskiej rodziny. Modlimy się również za naszych zmarłych rodziców, krewnych, przyjaciół i dobrodziejów.

Dzień ten nie jest przypadkowy. Otóż 29 listopada 1223 roku papież Honoriusz III zatwierdził Regułę św. Franciszka z Asyżu, która do dziś pozostaje najważniejszym dokumentem prawnym trzech gałęzi I Zakonu, a jednocześnie wspaniałym wyrazem ducha Założyciela.  Od XIII wieku aż do dziś Zakon Franciszkański wydał ponad pięciuset świętych i błogosławionych. Są wśród nich kapłani, bracia zakonni, siostry zakonne i ludzie świeccy z III Zakonu. Wszyscy oni zachowując Regułę, naśladując Jezusa Chrystusa i biedaczynę z Asyżu osiągnęli ewangeliczną doskonałość.

W dzisiejszym święcie Wszystkich Świętych dziękujemy Bogu za piękne życie naszych braci i sióstr, którzy są już w gronie zbawionych, cieszymy się ich szczęściem wiecznym – niebem.


O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju,
Abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść;
Wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda;
Jedność tam, gdzie panuje zwątpienie;
Nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz;
Światło tam, gdzie panuje mrok;
Radość tam, gdzie panuje smutek.

Spraw abyśmy mogli,
Nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać;
Nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć;
Nie tyle szukać miłości, co kochać;
Albowiem dając, otrzymujemy;
Wybaczając, zyskujemy przebaczenie,
A umierając, rodzimy się do wiecznego życia.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

/św. Franciszek z Asyżu/

Przejdź do góry