1-8 listopada – uroczystość Wszystkich Świętych i oktawa tej uroczystości
Odpust zupełny, polega na całkowitym darowaniu przez Boga kary doczesnej pozostającej po odpuszczeniu grzechów wyznanych w sakramencie pojednania.
Odpust zupełny można uzyskać dla zmarłych cierpiących w czyśćcu w dniach 1-8 listopada – za pobożne nawiedzenie cmentarza połączone z modlitwą za zmarłych tam odmówioną.
Trzeba pamiętać, żeby będąc pojednanym z Bogiem, każdego dnia pójść do kościoła i przyjąć Komunię Świętą, zachowując w sercu dyspozycję wolności od przywiązania do grzechu. Należy też odmówić modlitwy w intencjach papieskich.
Jeżeli ktoś będzie wytrwały i gorliwy na tyle, by przez całą oktawę Wszystkich Świętych spełniać warunki (wymienione niżej), to aż ośmiu duszom czyśćcowym może podarować niebo, gdyż każdego dnia można zyskać jeden odpust zupełny za jedną osobę zmarłą cierpiącą w czyśćcu.
Warunki uzyskania odpustu zupełnego
- wzbudzenie intencji zyskania odpustu (mówiąc np. tak: Boże, proszę Cię pomóż mi otworzyć się na łaskę odpustu i ofiarować za dusze czyśćcowe)
- wykonanie dzieła obdarzonego odpustem ( tzn. idziemy na cmentarz i tam modlimy się za zmarłych dowolną modlitwą)
- sakramentalna spowiedź (aby być w stanie łaski uświęcającej)
- przyjęcie Komunii świętej Eucharystycznej (w czasie Mszy św.)
- modlitwa w intencjach papieskich (Ojcze nasz… i Zdrowaś Maryjo… lub inna dowolna wybrana przez wiernego)
- wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (dobrze odbyta spowiedź, poprzedzona solidnym rachunkiem sumienia, głębokim żalem za grzechy oraz szczerym postanowieniem poprawy dysponuje człowieka do tego, by osiągnął taki stan serca; ponadto należy starać się o zyskanie odpustu w jak najbliższym czasie po spowiedzi – wówczas mamy lepszą dyspozycję).
2 listopada – Dzień Zaduszny
Odpust zupełny możemy też uzyskać za pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy w dniu 2 listopada, czyli we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Nie ma w tym przypadku konieczności nawiedzania cmentarza, ale należy spełnić wyżej wymienione zwykłe warunki zyskiwania odpustów zupełnych, a ponadto odmówić dodatkowo w kościele: Ojcze nasz i Wierzę w Boga.
***********
Wierny, który 2 listopada br. wypełni wszystkie warunki związane z odpustami przewidzianymi na 1-8 listopada oraz nawiedzi kościół lub kaplicę, odmawiając tam Ojcze nasz i Wierzę w Boga nie zyska w tym dniu dwóch odpustów zupełnych, ale tylko jeden.
Odpust częściowy jest to częściowe darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pojednania.
W listopadzie oraz w ciągu całego roku:
- za pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwę tam odmówioną w intencji zmarłych
- za pobożne odmówienie aktu strzelistego: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niech im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
Warunki zyskiwania odpustów częściowych:
- intencja (czyli pragnienie zyskania odpustu)
- stan łaski uświęcającej
- akt skruchy serca – np. przez pobożne odmówienie: Spowiadam się Bogu wszechmogącemu… albo Panie nie jestem godzien… albo psalmu pokutnego np. Zmiłuj się nade mną Panie (Ps 51).
W Normach dotyczących odpustów jest napisane, że pobożne czynności czy modlitwy obdarzone nadaniem odpustowym mają być wypełniane ze skruchą serca. Dotyczy to każdego odpustu częściowego.
Za: Odpusty listopadowe – Centrum Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym