Dzisiaj o 12:00 w kościele św. Krzyża w Kozienicach dziękowaliśmy za otrzymanie Dekretu heroiczności cnót Założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, kozieniczanki, Czcigodnej Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej oraz prosiliśmy o łaskę jej beatyfikacji.

9 kwietnia tego roku papież Franciszek podpisał Dekret heroiczności cnót Czcigodnej Służebnicy Bożej. To wielki i znaczący krok na drodze do jej beatyfikacji. 24 czerwca w rodzinnej parafii Matki Kazimiery przeżywamy dzień dziękczynienia za ten dar i jednocześnie modlimy się o łaskę cudu za jej wstawiennictwem.

Jak podkreśla wicepostulatorka procesu beatyfikacji s. Lucyna Czermińska, dzisiejszy dzień nie został wybrany przez przypadek. – Jest to Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jesteśmy w przededniu ósmej rocznicy zakończenie procesu beatyfikacji w Polsce, która przypadła na 27 czerwca – zauważa siostra Lucyna.

Uroczystość zjednoczyła w Kozienicach wiele osób, które są zaangażowane w proces beatyfikacji. Wśród nich ojciec Zdzisław Kijas, franciszkanin i promotor dokumentu positio, bez którego nie można kontynuować procesu beatyfikacji. Jest również autorem książki „Z ciemności do światła”, w której przedstawia postawę Kazimiery Gruszczyńskiej wobec cierpienia.

Mszę w Kozienicach sprawował biskup radomski Marek Solarczyk, który podkreślił w homilii, że dziś powinniśmy dziękować nie tylko za Dekret o heroiczności cnót Matki Kazimiery, ale również za jej wiarę, z której wszyscy możemy brać przykład. Osoba Matki Kazimiery jest przykładem, z którego do dnia dzisiejszego czerpią siłę siostry ze Zgromadzenia. Możecie posłuchać o tym w naszej relacji z dzisiejszej uroczystości w Kozienicach: https://www.radioplus.com.pl/diecezja/64193-dziekujmy-za-wiare-matki-kazimiery-gruszczynskiej

Kamil Zapora

Radio Plus Radom

Fot.  Radio PLUS