W dniach 13- 15 czerwca 2024 r. odbyła się z Kozienic pod przewodnictwem s. Anny pielgrzymka do Czernej, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. A oto wspomnienia i zdjęcia:

Z Kozienic wyruszyliśmy autokarem 13 czerwca 2024 o godzinie 6 rano. Pierwszym miejscem naszego pielgrzymowania był Klasztor karmelitów bosych w Czernej w diecezji krakowskiej. Klasztor to podwójne sanktuarium: Matki Bożej Szkaplerznej i św Rafała Kalinowskiego. Do roku 1805 klasztor był pustelnią i wierni nie mieli do niego prawa wstępu. Przed klasztorem znajduje się grota z pomnikiem Eliasza oraz źródełko z rzeźbą kruka, który według Biblii przynosił mu pożywienie. Obok klasztoru znajduje się cmentarz gdzie pochowani są pustelnicy, zakonnicy,  gdzie znajduje się grobowiec karmelitanek oraz miejsce pierwotnego pochówku św.  Rafała Kalinowskiego. W Klasztorze uczestniczyliśmy we Mszy świętej.

W Czernej odwiedziliśmy również Muzeum Karmelitańskie przedstawiające historię Karmelu.

Po zwiedzeniu Muzeum udaliśmy się do niedaleko położonej Alwerni gdzie nawiedziliśmy zespół klasztorny Bernardynów: kościół pw. Stygmatów św Franciszka. Świątynia ta znana jest jako miejsce kultu obrazu Pana Jezusa   ,,Ecce Homo”.

Przed tym obrazem o godzinie 15-tej odmówiliśmy koronkę, którą poprowadziła Siostra Anna, organizatorka pielgrzymki.

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej to Polska Jerozolima. Miejsce wyjątkowe. To nie tylko klasztor, ale również zespół kaplic i kościołów dróżkowych na Dróżkach Pana Jezusa i Dróżkach Matki Bożej oraz Cudowny Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej przed którym to obrazem od ponad 400 lat modlą się przybywający tu pielgrzymi i przed którym Papież Jan Paweł II odprawił ostatnią mszę świętą na ziemiach polskich podczas swej ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 roku.

W piątek 14 czerwca o 7.00 uczestniczyliśmy we Mszy świętej przy cudownym obrazie Matki Bożej Kalwaryjskiej, następnie przeszliśmy Drogę Krzyżową na kalwaryjskich dróżkach, zostaliśmy oprowadzeni po Sanktuarium…

A to  Kościół Wniebowzięcia NMP w Brodach.

Ołtarz główny w tym kościele.

Brody. Przy mieście Aniołów nad rzeką Cedron.

W piątek 14 czerwca opuściliśmy Kalwarię Zebrzydowską i autokarem udaliśmy się do Wadowic do klasztoru karmelitów bosych popularnie nazwanym ,,Wadowicką Górką” ośrodkiem kultu św. Józefa, Matki Bożej Szkaplerznej oraz św. Rafała Kalinowskiego. W Sanktuarium znajdują się relikwie św Rafała Kalinowskiego założyciela i pierwszego przełożonego klasztoru.

Ostatni dzień pielgrzymowania upłynął w Wadowicach z żywymi wspomnieniami Osoby Karola Wojtyły od Jego lat dziecięcych poprzez kolejne doświadczenia życiowe aż do wyniesienia na Stolicę Piotrową i dalej jako Ojca Świętego Jana Pawła II… Nawiedziliśmy wiele miejsc, które są żywą historią Jego obecności.
Zatrzymaliśmy się na modlitwie w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, kościele parafialnym Karola, zwiedziliśmy nowoczesne muzeum, które przechowuje bardzo wiele cennych pamiątek, chodziliśmy śladami naszego wielkiego Rodaka…

W sobotę wieczorem 15 czerwca pełni duchowych przeżyć wróciliśmy szczęśliwie do Kozienic.