Misje2020-10-23T14:12:52+02:00

MISJE

Od maja 2013 roku jesteśmy na placówce w Czadzie (Afryka Środkowa) w miejscowości Baikoro.

Siostry Franciszkanki od Cierpiących od 2013 roku zamieszkały w Baikoro w Czadzie. Nowa misja, nowe wezwania. Baikoro leży w południowej części Czadu w diecezji Gore. Na granicy z Kamerunem i RCA. Drzwi na naszej misji są otwarte od rana do wieczora. W naszej wiosce ludzie utrzymują się z rolnictwa. W kwietniu zaczynają szykować pole do zasiewu, przez porę deszczową pieką żeby potem mieć dobre zbiory. Ale codzienność wygląda inaczej. Ludzie śpią na polu żeby pilnować swoich zbiorów przed złodziejami, albo przed stadem bydła które przechodząc środkiem pola niszczy ich zbiory. W tym roku są słabe zbiory. Ludzie przychodzą na misje pytając nas jak żyć, kiedy zebrał tylko 4 worki zboża A rodzina liczy 10 dzieci w tym dwoje dorosłych? Na naszej misji jest najwięcej dzieci głodnych , brudnych , że zmianami skórnymi. Najczęściej są to sieroty , ale i dzieci porzucone przez swoich rodziców. Sieroty najczęściej mieszkają u swoich dziadków ,wujków i są traktowane jako siła robocza, jak niewolnik. Nie jest wysyłany do szkoły , przeznaczony jest tylko do pasienia bydła. Na naszej misji staramy się zapewnić tym dzieciom naukę francuskiego , staramy się również nakarmić w miarę naszych możliwości. Ostatnio mamy coraz więcej noworodków , których mamy zmarły przy porodzie więc musimy również zapewnić im mleko. Ale tego czego najbardziej brakuje dzieciom to miłości. Więc je mocno przytulamy i staramy się je mocno kochać. Bo każdy z nas kiedy jest kochany jest szczęśliwy.

94 tydzień misyjny

TYDZIEŃ MISYJNY trwa! a my? trwamy na modlitwie  za nasze dzielne misjonarki:

Katarzyna Wiater, Ewa Milanowska i Barbara Kruszewska.

Nasze siostry Misjonarki polecamy również Waszej modlitwie. Razem z Wami pragniemy dziękować Bogu za dar powołania misyjnego, za łaskę wybrania i posłania naszych Sióstr do cierpiących na afrykańskiej ziemi. Więcej o posłudze Sióstr w Czadzie:

https://www.facebook.com/misjaczad

Mundurek

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Dla uczniów w Czadzie także
Nie wszyscy mogą cieszyć się z posiadania “obowiązkowego” MUNDURKA SZKOLNEGO Ale wielu może ucieszyć się z podarowanego przez Ciebie prezentu

Na bieżąco o Misji w Czadzie:

Przygotowanie posiłku

Wyjazd z młodzieżą do Tuboro

Marzec 2017

Maj 2016 Wizytacja Ks. Biskupa

Przejdź do góry